برهما ماهورتا به ” زمان الوهیت “ ترجمه می شود

برهما ماهورتا یا تکنیک طلوع محمد بصیری؟

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

برهما ماهورتا به ” زمان الوهیت “ ترجمه می شود ، دوره ای که زمان ایده آل برای تمرین آسانا ، پرانایاما ، مراقبه و تکرار مانترا می باشد . در این مدت ، پرانا – انرژی حیاتی در سطح بالایی از ارتعاش قرار دارد. انجام آسانا ، پرانایاما و مدیتیشن در این زمان اطمینان حاصل می کند که ما مقادیر زیادی از پرانا را جذب می کنیم . به نوعی ، برهما ماهورتا  تمرین های  ما را تقویت و فوق العاده می کند.

برهما ماهورتا – فواید و اقدامات در دوره زمانی برهما ماهورتا

همگام سازی ساعت بدن ما با طلوع خورشید  بزرگترین راه برای معکوس کردن  روند پیری است. کل طبیعت بر اساس خورشید کار می کند .

در چه زمان برهما ماهورتا شروع می شود ؟

بیشتر روایات یوگا برهما ماهورتا را دو ساعت قبل از طلوع آفتاب قلمداد می کنند . آیورودا اظهار می دارد كه برهما ماهورتا زمانی است كه واتا دوشا – یكی از سه طبع بدن – غالب است. از آنجا که واتا دوشا با حرکت در ارتباط است ، برهما ماهورتا  بهترین زمان برای برخاستن است.

مزایای بیدار شدن از خواب در هنگام برهما ماهورتا

در زمان برهما ماهورتا ، فعالیت اکثر موجودات هنوز آغاز نشده است. آرامش در بالاترین حد خود است که تأثیر مستقیمی بر بدن و ذهن دارد. محیط صلح آمیز است زیرا همه چیز آرام است ، روز هنوز آغاز نشده است. درون ما نیز صلح آمیز است ، زیرا در این مدت غده پینه آل در بالاترین ظرفیت خود ترشح می کند.

همگام سازی ساعت بدن ما با طلوع خورشید و غروب خورشید بهترین روش برای معکوس کردن روند پیری است. کل طبیعت طبق خورشید کار می کند.

بیدار شدن از خواب در طول برهما ماهورتا فواید درمانی زیادی دارد. Ashtanga Hridayam ، یکی از باستانی ترین و مورد احترام ترین متن های آیورودا می گوید :

” فرد باید در طول براهما ماهورتا برای سلامتی کامل و برای رسیدن به آرزو هایی که می خواهد به آن برسد ، برخیزد . “

براهما ماهورتا و دوشای واتا

در بدن و ذهن انسان ، پنج عنصر از طریق سه دوشا وجود دارد: واتا (هوا) ، پیتا (آتش) و کافا (آب). هنگامی که دوشا ها در تعادل هستند ، بدن و ذهن با هماهنگی و سلامتی زندگی می کنند.  شکل گیری دقیق و متعادل هر دوشا باعث سلامتی شما می شود. وقتی هر کدام از آنها از تعادل خارج شوند ، از سلامتی خارج می شویم.

هر دوشا در دوره های خاصی از روز غالب می شود. در حقیقت ، کل 24 ساعت شبانه روز و روز را می توان بین دوره های واتا ، پیتا و کافا تقسیم کرد ، که در آن خصوصیات دوشا غالب حاکم است.

دوره اول واتا چهار ساعت طول می کشد ، نیمه راه به اوج می رسد و در طلوع آفتاب به پایان می رسد ،. اوج دوره واتا نشانگر شروع برهما ماهورتا است ، هنگامی که واتا در حداکثر تأثیر خود قرار دارد.

چیزهایی که ما هرگز نباید در طول زمان برهما ماهورتا انجام دهیم :

بر اساس دارماشاسترا – مجموعه ای از متون باستانی درمورد دارما – چند کار را نباید هرگز در طول براهما ماهورتا انجام داد :

♦ خوردن در این مدت برای سلامتی مضر است. این زمان برای دفع کردن است ، نه برای جذب .

♦ این یک دوره خوب برای ورزش بدن ، انجام آسانا ، پرانایاما ، مراقبه و تکرار مانترا است. زمان واتا زمانی نیست که بتوانید ذهن را به شدت تمرین دهید .

آیا بیدار شدن در برهما ماهورتا  برای هر شخصی مناسب است ؟

بیدار شدن در این زمان برای خانم های باردار ، کودکان ، افرادی که از هرگونه بیماری رنج می برند یا هنگامی که وعده غذایی قبلی به درستی هضم نشده است ، توصیه نمی شود.

چگونگی محاسبه دقیق برهما ماهورتا در شهر شما

برای محاسبه زمان دقیق طلوع آفتاب در شهر خود از این ماشین حساب طلوع و غروب آفتاب استفاده کنید. سپس فقط دو ساعت از زمان طلوع آفتاب تفریق کنید. به یاد داشته باشید ، زمان طلوع آفتاب هر روز تغییر می کند.

بزرگان در مورد برهما ماهورتا چه گفته اند :

 • سوامی شیواناندا ساراسواتی :

“ای پرتوجویان ! در برهما ماهورتا بیدار شوید و مراقبه کنید. به هر قیمتی آن را از دست ندهید . براهما ماهورتا دوره زمانی صبح  از 3.30 صبح تا 5.30 صبح است . برای مدیتیشن بسیار مناسب است. ذهن پس از خواب خوب کاملاً تازه می شود. کاملاً آرام و بی سر و صدا است. در حال حاضر برتری ساتوا یا خلوص در ذهن وجود دارد. در جو نیز ساتوا در این دوره غالب است.

در زمان برهما ماهورتا  و غروب ، سوشومنا نادی به راحتی جریان می یابد. هنگامی که سوشومنا نادی جاری می شود ، وارد مدیتیشن عمیق می شوید و بدون تلاش زیاد وارد سامادهی می شوید . به همین دلیل است که یوگی ها ، ریشی ها  و کتاب های مقدس بسیار درباره این دو دوره زمانی صحبت می کنند. وقتی نفس در هر دو سوراخ بینی جاری می شود ، بدانید که سوشومنا کار می کند. هر وقت سوشومنا کار می کند ، برای مدیتیشن بنشینید و از آرامش درونی آتمان یا روح لذت ببرید. “

 • سوامی پرابوپادا :

” کسی که نمی تواند صبح زود بلند شود از نظر معنوی جدی نیست. این یک تست است. براهما ماهورتا لحظه ای بسیار فرخنده است. “

 • اُشو:

“گرگ و میش ، لحظه ای است که هیچ نور و تاریکی وجود ندارد. این چیزی است که برهما ماهورتا ، لحظه الهی می نامند. هماهنگ شوید ، نگاه کنید ، صبر کنید ، تماشا کنید. به زودی چشمان شما عادت خواهد کرد و خواهید دید. “

سادگورو برهما ماهورتا

سادگورو برهما ماهورتا

توضیح سادگورو در مورد برهما ماهورتا

برهما ماهورتا  به معنی زمان خالق است. می توانید به این شکل به آن نگاه کنید: این زمان زمانی است که می توانید خود را بسازید. بنابراین می توانید خود را به شکلی که می خواهید خودتان بسازید . “

ماهیت ارتباط این سیاره با خورشید و ماه به حدی است که در حال حاضر تغییرات فیزیولوژیکی خاصی در سیستم انسان اتفاق می افتد. علم پزشکی حتی دریافته است که مواد زاید موجود در بدن ، مانند مثلاً ادرار شما ، در آن زمان دارای ویژگی های خاصی است که در هر زمان دیگری از روز ندارد. تحقیقات اساسی در این باره وجود دارد. کل بدن در یک فضای خاص رسانا قرار دارد و یک تولید طبیعی از آنچه ملاتونین نامیده می شود وجود دارد که ترشح غده پینه آل است. ما می خواهیم از این امر استفاده کنیم زیرا حداکثر غده پینه آل در طول برهما ماهورتا ترشح می شود .

در پزشکی مدرن ، ملاتونین به عنوان یک تثبیت کننده خلقی دیده می شود. آوردن خود به آرامش به این معنی است که شما در نوسان نیستید . این امر به آسانی در طول برهما ماهورتا اتفاق می افتد . در این زمان مردم می خواهند بنشینند و فرایندهای معنوی خود را انجام دهند تا بیشترین سود را ببرند. برهما ماهورتا یعنی زمان آفرینش .

منبع: بهزن

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

8 دیدگاه دربارهٔ «برهما ماهورتا یا تکنیک طلوع محمد بصیری؟»

 1. سلام راجب این تکنیک براهما…یا همون تکنیک طلوع
  تو اسلام نماز صبح دقیقا یکساعت و نیم قبل طلوع هست و توهمین تایم طلاییه و دقیقا تو نماز ما شکرگذاری و تشکر میکنیم از خدا بابت نعمتاش که دقیق همون تکنیک طلوعه

  12
 2. اشتباهه یه قسمتش ! برهما تایم پنج تا پنج و نیم نیست ! درحال تغییره برهما به تایم دوساعت و یساعت و نیم قبل طلوع میگن که مرز بین شب و روزه

  3
  2
 3. دقیقا اسلام میگه تو تایم براهما و سر ظهر و غروب نماز بخونید که بیشترین انرژی رو دارن

  !اسلام چیز خفنیه اگه خودتون درکش کنید

  18
  3
  1. بنظر منم اسلام تو این زمینه کامل و قویتر از همه هست. نماز شب رو هم میگن بهتره دقایق قبل از اذان صبح خوند. بنظر من این تایمی که میگن از دقایق قبل از نماز صبح شروع میشه تا طلوع افتاب. حالا چن دقیقه کم و زیادم تقاوت چندانی نداره. و عرفای ما نماز شب و بیداری در سحر رو خیلی توصیه کردن که هم برای دنیاتون خوبه هم اخرت و اگه میخواید به همه چی برسید نماز شب بخونید

   10
   1
 4. تکنیک طلوع ایرانیزه برهماماهورتا نیست، چیزیه که در متون اسلامی مخصوصا قرآن کریم(که همین کتاب اگر درست درک بشه از طرف ما، قدرتمندترین کتاب جذب) خیلی بهش سفارش شده. ساعت سحری( همین قبل طلوع)واقعا جادویی
  بصیری هم میگه اینو از یک عالم دینی یاد گرفته و انجام داده.

  12
  1
 5. برای محاسبه برهماماهورتا یک اپلیکیشن هست که روی گوشی های جدید نصب نمیشه باید روی گوشی قدیمی نصب کنید. اپلیکیشن Gayatri Time.
  محل زندگیتونو انتخاب می کنید و این زمانو هر روز به شما میده که دقیق 96 دقیقه قبل از طلوع آفتاب هست. یک ویدیو کانال کندلوس نتورک در یوتیوب داره که نمی دونم چقدر درست هست که میگه این زمان 96دقیقه قبل از طلوع آفتاب هست که اون لحظه انرژی های کیهانی به بالاترین حد خودشون می رسن.
  سادگورو هم در کانالش یوتیوبش در مورد این زمان صحبت کرده که زیرنویس انگلیسی هم داره و این زمانو 3:40 دقیقه میگه.
  ادمین لطفا اگه متقاضی پیدا شد لطفا خرید اشتراکی برای اسرار مراقبه رویال مایندو هم بذار. 5-6 نفر هم باشن بسه. دوره خیلی گرون نیست و هرکس نتیجه گرفت و براش مفید بود خودش میتونه دوره رو بخره.
  مرسی از زحمات ادمین.

 6. 48 minutes
  Brahma muhurta is an auspicious period of 48 minutes that begins 1 hour 36 minutes before sunrise and ends 48 minutes before it. Its best time to meditate, read spiritual books & some movement (exercise)

 7. چیزی که یادم رفت بگم دکتر جو دیسپنزا هم ساعت 1 تا 4 صبحو برای مراقبه به دلیل غده پینه آل بهترین زمان می دونه. کتاب ماورا الطبیعه شدن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *