جعبه جادویی

صبحانه‌ی روح

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

چند نکته مهم برای ایجاد انگیزه در روتین صبحگاهی

ایجاد انگیزه صبحگاهی🌝

اگر صبح زود بیدار شدن شما را به چالش می کشد و روتین معمول تان را مختل می‌کند، شما تنها نیستید! تغییر در ساعات روتین زندگی سبب شده تا ما کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیریم و ویتامین D کمتری دریافت کنیم. ویتامین D با عملکرد مغز مرتبط است و کمبود آن می تواند منجر به خلق و خوی ضعیف و خستگی شود. و بی حالی و کسالت را به همراه داشته باشد. اما اگر به دنبال ایجاد انگیزه صبحگاهی در روتین روزانه خود هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

 

از ورزش صبحگاهی تا مرتب کردن رختخواب، ما 15 نکته مفید را در مورد چگونگی بازگرداندن انگیزه صبحگاهی به روتین شما گردآوری کرده ایم:

 

ایجاد انگیزه صبحگاهی؛ ورزش کنید⚽️

نرمش صبحگاهی و ورزش، انتقال دهنده های عصبی دوپامین و سروتونین را آزاد می کند. این دو هرمون به بهبود خلق و خو و تقویت حافظه بلند مدت کمک می کنند. بنابراین، انجام تمرینات ورزشی در صبح یک راه طبیعی برای افزایش سطح انرژی و بهبود خلق و خوی شماست.

 

چرت نزنید🥱❌

به تعویق انداختن زنگ ساعت قطع کردن آلارم آن می تواند شما را با حالتی بدتر از بیدار شدن سریع رو به رو کند. ایجاد وقفه در خواب هر 5 تا 10 دقیقه بیش از آن که مفید باشد، ضرر دارد. سعی کنید زنگ ساعت خود را آن طرف اتاق بگذارید تا چاره ای جز بلند شدن از رختخواب برای خاموش کردن آن نداشته باشید!

 

برای زنگ هشدار موسیقی‌ای را تنظیم کنید که دوست دارید✅🕕

زنگ ساعت خود را با موسیقی تنظیم کنید که وقتی چشمان خود را باز می‌کنید، صدایش سبب عصبانیت شما نشود. اگر از آلارم های خیلی بلند و ناگهانی که سبب ترساندنتان شود انتخاب کنید، بیشتر سبب  می شود که بخوابید. تنظیم زنگ ساعت روی چیزی آرام ‌بخش مانند موسیقی پیانو، آهنگ یا پادکست مورد علاقه‌ تان می‌تواند بیدار شدن را کمی آسان‌تر کند.

 

بلافاصله پرده ها را بکشید🖼

هنگامی که از خواب بیدار می شوید، مطمئن شوید که پرده ها را کنار زده اید، نور پخش شده در اتاق به مغز شما می گوید که صبح شده و شما باید هر چه سریع تر بیدار شوید.

 

لباسی بپوشید که با آن احساس خوبی دارید👕

لباس شما واقعا می تواند روز شما را بسازد، اگر در آن لباس احساس راحتی کنید، اعتماد به نفس شما نیز افزایش می یابد. کمد لباس خود طوری بسازید که برای پوشیدن هر یک از آن ها مشتاق باشید. آن وقت متوجه انگیزه ای که پس از بیدار شدن در شما ایجاد می کند، خواهید شد.

 

یک صبحانه خوب و مقوی بخورید🤩

یک صبحانه مغذی و مقوی شما را از خواب بیدار می کند و تا ناهار انرژی بدن شما را تامین می کند. نخوردن صبحانه سبب عدم تمرکز و احساس تحریک پذیری مغز شما می شود. مرکبات سبب افزایش انرژی می شوند، بنابراین اگر زمان کافی برای خوردن صبحانه مناسب قبل از حرکت ندارید، خوردن پرتقال یا گریپ فروت در وعده صبحانه می تواند انرژی شما برای تمام روز را تامین کند.

 

موسیقی🎼

گوش دادن هر روزه به آهنگ های مورد علاقه تان می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند. گوش دادن به آهنگ ها انتقال دهنده عصبی دوپامین را آزاد می کند که به تقویت خلق و خوی شما و افزایش انرژی صبحگاهی کمک می کند. این کار نه تنها دوپامین ترشح می کند، بلکه عملکرد اندوتلیال رگ های خونی شما را نیز بهبود می بخشد که خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد!

 

آب بنوشید💧

بدن شما هنگام خواب کاملا کم آب می شود و وقتی از خواب بیدار می شوید، احساس خستگی می کنید. به محض این که از خواب بیدار شدید، باید یک لیوان بنوشید. نوشیدن آب شما را بیدار می کند و به باقی روزتان انگیزه می بخشد. نکته اصلی: یک لیوان یا یک بطری آب کنار تخت خود بگذارید تا به محض بیدار شدن بنوشید.

 

فهرستی از کارهایی که می خواهید انجام دهید، تهیه کنید🗒

فهرستی از چیزهایی که می‌خواهید به آن رسیدگی کنید، تهیه کنید. اگر چنین فهرستی نداشته باشید، به راحتی حواستان پرت خواهد شد یا از میسری که باید طی می کردید، منجرف می شوید. اما با داشتن فهرستی کنار دست خود، همیشه می‌توانید به آن مراجعه کنید تا اهداف و برنامه ها را به خودتان یادآوری کنید. هر چه کارهای بیشتری را انجام دهید و از لیست خط بکشید، انگیزه بیشتری پیدا خواهید کرد.

 

مراقبه کنید

مدیتیشن راه خوبی برای شروع صبح است. زیرا با فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک، شما را در حالت آرامش بخشی قرار می دهد. باید گفت مدیتیشن نه تنها به ذهن شما کمک می کند، بلکه به بدن شما نیز کمک می کند، تا احساس شادابی، انرژی و تجدید قوا کند.

 

شب راحت بخوابید🎇

داشتن خواب کافی و با کیفیت به شما در داشتن روزی پر انگیزه و مثبت کمک می کند. یادتان نرود حداقل 8 ساعت بخوابید.

 

به عنوان نکته‌ی پایانی توصیه میکنم به محض بیدار شدن از رختخواب فاصله بگیرید و به مدت یک دقیقه خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا سنسور های حساس به نور خورشید فعال شوند و بدن حس بیداری را دریافت کند در ساعات اولیه ی روز از خوردن کافئین خود داری کنید و سعی کنید اجازه دهید انرژی حیاتی ساعات اولیه ی روز در شما جریان پیدا کند
با دوستانتون به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *