حرف های سمی

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

حرف های سمی

 

🔆 هنوز که هنوزه وقتی صحبت از “آزادی دختران و زنان” میشه، تصور یه عده اینه که منظور از آزادی، صرفاً آزادی در پوشش هست!

 

✔️ همینطور که در پیام‌هایی که دوستان ارسال کردند دیدیم، نقض آزادی زنان و تبعیض جنسیتی مصادیق بسیار گسترده‌ای داره. از نوع نگاهی که در بعضی از خانواده‌ها ممکنه به جنسیت فرزندان وجود داشته باشه، تا باورهایی که هنوز ممکنه در جامعه در مورد توانایی خانم‌ها در برخی از کارها وجود داشته باشه و شوخی‌های بی‌مزه و توهین‌آمیزی که در این زمینه‌ها رایجه. از محدودیت‌هایی که در محیط کار (به‌واسطه‌ی قوانین و یا جوی که ممکنه در محیط کار وجود داشته باشه) تا فرضیاتی بی‌اساس در مورد زندگی خانم‌ها که باعث میشه زندگی سختی رو تجربه کنند.

 

🌱 از امروز هممون تلاش کنیم تا حداقل در ارتباطات خودمون‌، در جهت از بین بردن این محدودیت‌ها، باورهای غلط و نگاه‌های آزاردهنده، گامی برداریم.

 

🔆 همون‌طور که از پیام‌های ارسالی متوجه شدید، اغلب حرف‌ها و خاطرات تلخ دوستان از سمت نزدیک‌ترین افراد به اون‌هاست و این موضوع احتمالاً برای هممون صادقه‌.

 

🔰 نکته‌ای که توجه بهش خیلی مهمه اینه که ما باید بین رفتارهای هیجانی و عصبانیت لحظه‌ای، با خصلت و ویژگی همیشگی افراد تفاوت قائل باشیم. مطمئناً همون‌طور که خودمون خیلی وقت‌ها ممکنه عصبانی بشیم و با حرف‌هامون دیگران رو برنجونیم، اطرافیان ما از جمله پدر، مادر و سایر نزدیکان هم از این قاعده مستثنی نیستند و قطعا رفتارهای غلطی ازشون سر میزنه.

 

😢 در تلخ و دردناک بودن برخی از حرف‌های نزدیک‌ترین افراد تردیدی نیست، اما باید تلاش کنیم که بتونیم توانایی و مهارتِ “گذشت” رو یاد بگیریم. این در مرحله‌ی اول به نفع خود ماست. البته همون‌طور که اینجا در این مورد مطلبی در کانال قرار دادیم، ساختار مغز ما جوری تکامل پیدا کرده که به‌راحتی بدی‌ها و جنبه‌های منفی رو پاک و فراموش نمی‌کنه ولی خب با به یادآوردن جنبه‌های مثبت اطرافیانمون و خوبی‌ها و زحماتشون، شاید بشه راحت‌تر از بخشی از حرف‌ها و خاطرات تلخ عبور کرد.

🔆 می‌بینید دوستان؟! ما آدم‌ها تو هرچی شبیه هم نباشیم، تو بسیاری از رنج‌ها و ناراحتی‌هامون شبیه همیم! البته دونستن این موضوع مشکلی رو حل نمی‌کنه ولی حداقلش اینه که می‌فهیم که بسیاری از دردها و ناراحتی‌ها، درد مشترک بیشتر افراده و فقط مختص ما نیستند!

 

👨‍👩‍👧‍👦 اغلبِ ما در خانواده‌هایی بزرگ شدیم که حتی اگه دلسوز هم بوده باشند، معمولاً در خیلی از زمینه‌ها آگاهی لازم رو برای برخورد صحیح نداشتند و در کنار تلاش‌های زیاد و از خود گذشتگی‌هایی که ممکنه کرده باشند، معمولاً حرف‌ها یا رفتارهایی هم داشتند که ممکنه به این راحتی‌ها از ذهن خیلی از بچه‌ها پاک نشه!

 

👩🏻‍🎓 در سیستم آموزشی‌ای درس خوندیم که پر از نقص و ایراده و اون‌جا هم بخشی از آسیب‌ها رو خوردیم. در جامعه‌ای بزرگ شدیم که خیلی از افراد به‌دلیل عدم آگاهی‌شون و آسیب‌هایی که خودشون خوردند، زهرپراکنی می‌کنند و از این طریق می‌خوان کمبودهای خودشون رو جبران کنند و خودشون رو تسکین بدن. متاسفانه ما هم اگه مراقب نباشیم به بخشی از این چرخه‌ی آسیب‌زننده تبدیل میشیم. یک جمله‌ی ساده‌ی ما می‌تونه سال‌ها در ذهن طرف مقابل‌مون بمونه و باعث رنجشش بشه بدون این‌که روحمون هم خبر داشته باشه.

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *