✅ نقطه کور ذهنی

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

✅ نقطه کور ذهنی

🌼🌺🌼🌺🌼🌺🌼🌺🌼🌺🌼🌺🌼🌺
😎👈 ما انسانها خطاهای دیگران را سریعتر و راحتتر از خطاهای خودمان می بینیم.
🚶‍♂️ گرایش به این باور که ما کمتر از دیگران دچار خطا میشویم را #خطای_نقطه_کور (Blind Spot Bias) میگویند.
🌱  وقتی نمیتوانیم خطاهای خود را ببینیم، ممکن است قضاوتها و رفتارهای ما آسیب زا بوده و اثرات منفی به دنبال داشته باشد.
👩‍🎤 اغلب مردم فکر میکنند که تصمیمهایی که خودشان میگیرند، عاقلانه تر از تصمیمهای دیگران است همچنین اغلب افراد، دیدن خطاهای دیگران را دوست دارند و کشف آن خطاها را ناشی از هوش و ذکاوت خودشان میدانند و مردم غافلتر از آنند که خودشان هم برای بقیه جزو دیگرانند.
🕵🏻‍♂️ در تحقیقی که بر روی 600 شهروند آمریکایی انجام شد، نتایج نشان داد که 85 درصد افراد خود را کمتر از میانگین جامعه در معرض خطا می‌دیدند.
👨🏻‍🏫 نتایج تحقیقات به این نکته جالب اشاره می کند که حتی بعد از آنکه خطای نقطه کور برای افراد خاطی تشریح میشود، مقاومت در برابر پذیرش خطا از طرف آنها بیشتر میشود.
👨🏻‍⚖️ افراد بیش از آنکه به نصیحتها گوش بدهند، در نقش والد قرار گرفته و نصیحت نیز میکنند.
💈 به طور مثال در بسیاری از کشمکشهای خیابانی و یا تصادفات شهری هیچ کدام از طرفین حاضر نیستند از مواضع خودشان کوتاه بیایند و در واقع دقیقاً بدلیل بروز همین خطا از سوی دو طرف، کسی حاضر به پذیرش قصور نیست.
🕺 پائلو کوئیلو میگوید که ما آدمها در یک صف طولانی پشت سر هم داریم راه میرویم و هر کدام از ما آدمها دو تا سبد با خودمون داریم که با یک چوب که بر روی دوشمان است آنها را با خود حمل میکنیم. یکی جلو آویزان و یکی را پشتمان آویزون کرده‌ایم.
🕴 نکات مثبت و خوبی هامون رو میندازیم در سبد جلویی، عیبهایمان را در سبد پشتی، وقتی در مسیر داریم راه میریم، فقط خوبیهای خودمان را میبینیم و عیب‌های تمام نفرات جلویی مان را همیشه جلوی چشم هایمان داریم ولی هرگز عیب های خودمان رو نمیبینیم.
🙎🏻‍♂️ اینکه سعی کنیم مواردی که قبلا فکر میکردیم که ما کاملا درست میگوییم و دیگران کاملا اشتباه میکنند را به خاطر بیاوریم تا به به خاطر بسپاریم که همیشه حق با ما نیست.
🧍‍♂️ما هم ممکن است اشتباه کنیم.
🌷🌸🌹💐🌺🌾🪷🌼🌷🌸🌹💐🌺🌾
با دوستانتون به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *