برنامه ریزی

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

•• اصول برنامه ریزی ..📝🌿

 

 

🎯✓هر فردی باید با توجه به توانایی شخصی و فرصتی که برای مطالعه دارد، برنامه ریزی مختص به خود را انجام دهد، چرا که برنامه مناسب بایستی منطبق بر روحیات، عادات و ویژگی های شخصیتی آن فرد باشد. قبل از شروع برنامه ریزی بهتر است اصول آن را فرا بگیرید.

 

🌱• قدم اول: تهیه لیستی از کارها

در ابتدا یک قلم و کاغذ بردارید، از زمان بیدار شدنتان تا هنگام خواب تمامی کارهایی را که انجام می دهید (مثل ساعات خواب و بیداری، برنامه کلاسی، انجام دادن تکالیف، شام و ناهار، استراحت و…) بنویسید. با تهیه کردن این لیست شما می توانید زمان هایی که تلف شده و یا خالی هستند، بشناسید و از آن ها برای مطالعه و انجام کارهای ضروری تر بهره مند شوید.

 

🌱• قدم دوم: نوشتن برنامه به طور دقیق

پس از این که زمان های خالی و یا تلف شده را شناسایی کردید، بایستی برای آن ها برنامه ریزی کنید. پس به طور واضح و روشن بنویسید که قرار است چه میزان زمانی را برای مطالعه چه درسی صرف نمایید. همچنین باید زمان مرور و جمع بندی دروس استراحت، تفریح و… را برآورد نموده تا دچار سردرگمی نشوید؛ مثلا در طول روز تعیین کنید که چه زمانی را فیلم ببینید و یا از فضای مجازی استفاده نمایید. این امر علاوه بر عمل به برنامه ریزی، باعث ایجاد عادات درست در زندگی فردی می شود.

 

🌱• قدم سوم: طراحی جدول زمانبندی

طراحی جدول زمان بندی از ارکان مهم برنامه ریزی بوده که باید در ابتدای راه آن را انجام دهید. در طراحی این جدول می توانید از نمونه های آماده و پیشنهادی کمک بگیرید؛ اما فراموش نکنید که جدول زمان بندی شما می بایست مختص خودتان باشد؛ یعنی بر اساس کارها و زمانی که در اختیار دارید، تنظیم گردد. این جدول به مرتب سازی ذهن شما کمک کرده و باعث می شود، بدانید چه زمانی باید به انجام کدام کار بپردازید و کدام درس ها را مطالعه، مرور و یا جمع بندی نمایید.

 

🌱• قدم چهارم: مشخص کردن اولویت ها

طبیعتا برخی از درس ها در برنامه شما دارای میزان اهمیت بیشتر بوده و زمان زیادی را باید صرف یادگیری آن نمایید که در چنین مواقعی بایستی آن ها را در اولویت برنامه خود قرار دهید. با انجام این امر در اختصاص دادن زمان لازم برای مطالعه هر یک از درس ها بهتر عمل کرده و هر کاری را در وقت مناسب آن انجام می دهید.

 

🌱• قدم پنجم: منابع مطالعاتی

انجام هر کاری مستلزم استفاده از ابزار مناسب آن می باشد و موارد مهمی که در امر درس خواندن به آن احتیاج داریم، منابع مطالعاتی هستند. اگر قصد شرکت در آزمونی مثل کنکور سراسری را دارید، در وهله اول باید از مواد امتحانی آن اطلاعات کافی کسب نموده و سپس متناسب با نیاز خود به تهیه منابع کنکور مثل کتاب ها، فیلم ها و سایر منابع آموزشی اصلی و کمک درسی اقدام نمایید. همچنین می توانید با استفاده از بودجه بندی کنکور از ضرایب و اهمیت هر درس آگاه شده و تعداد منابع و ساعات مطالعه لازم را برای آن ها در نظر بگیرید.

 

🌱• قدم ششم: دروس ساده و دشوار

میدانید که تمامی دروس در یک درجه از سختی و آسانی قرار ندارند و همین امر موجب می شود تا زمان و انرژی لازم برای هر درس با سایر دروس متفاوت باشد. بر همین اساس پیشنهاد می کنیم مطالعه را از درس های ساده تر شروع کنید، چرا که این دروس می توانند به عنوان یک موتور محرک عمل نموده و انگیزه شما را برای ادامه مسیر تقویت نمایند.

 

🌱• قدم هفتم: فعالیت های غیردرسی

مسلماً درس خواندن بدون وقفه بازدهی مناسبی نخواهد داشت، از این رو در برنامه شما باید زمان هایی برای استراحت و تفریح و انجام کارهای شخصی وجود داشته باشد. پرداختن به ابعاد مختلف زندگی موجب می شود تا انرژی و قوای شما برای انجام فعالیت های درسی تقویت گردد، بنابراین برنامه خود را خشک و انعطاف ناپذیر طراحی نکنید.

 

🌱• قدم هشتم: انعطاف پذیری

در زندگی احتمال وقوع اتفاقات و رویدادهای غیرمنتظره بسیاری وجود دارد که امکان انجام برخی از کارهایی را که برای آن ها برنامه ریزی کرده ایم، از ما می گیرند. از همین رو ضروری است که در جدول زمان بندی خود ساعات جبرانی نیز داشته باشید؛ به عبارتی برنامه ای منعطف بچینید تا در زمان های اضافی بتوانید به کارهای عقب افتاده خود رسیدگی نمایید.

 

🌱• قدم نهم: بررسی وضعیت

بازه های زمانی یک هفته ای و یا یک ماهه را در نظر بگیرید و وضعیت خود را از لحاظ پیشرفت یا پسرفت در پیروی از برنامه فعلی بررسی کنید. انجام این امر باعث می شود که نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی نموده و برای بهتر کردن عملکرد خود تلاش بیشتری داشته باشید.

 

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *