از شکست نترسیم

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

ترس از شکست

 

🔻هنگامی که از شکست می‌ترسید، از خود می‌پرسید سایرین چه فکری ممکن است درباره‌تان بکنند یا خودتان چه نظری به خویش پیدا خواهید کرد، اگر موفق نشوید طرح و نقشه تان را جامه‌ی عمل بپوشانید

یا تلاش هایتان برای نیل به هدف ناکام بمانند.هراس از شکست می تواند شما را پیش براند تا به مقصود برسید یا می‌تواند به درماندگی و شرم منجر شود.

 

🔻 بر این اساس، ترس از شکست می تواند تحرک و انگیزه ببخشد، یا می تواند به سقوط و از پای افتادگی بیانجامد.برای استفاده‌ی خردمندانه از ترس از شکست، ضروری و سودمند است که ابتدا مفهوم صحیح این عبارت را درک کنیم.

مقوله ی ترس از شکست متأسفانه نادرست نامگذاری شده، زیرا ترس از شکست با احساس ترس ارتباط ناچیزی دارد . در واقع با احساس دلشوره و شرم مرتبط است. علاوه بر این، ترس از شکست به خود شکست ربطی ندارد، بلکه به دلشوره‌ی تجربی شرم ناشی از شکست مربوط می شود.

 

 

🔻 با این حال، دچار شدن به «ترس از شکست» به هر صورت از تجربه‌ی «دلشورهای احتمال شرم» به مراتب بهتر است. بر این اساس، به منظور اجتناب از هر گونه حقارت ناشی از ناکامی در نیل به اهداف، نهایت تلاشتان را می‌کنید که به هدفتان دست یابید.

چقدر جالب است که هراس از امکان تجربه‌ی یک احساس به بعضی اشخاص انگیزه می‌دهد تا اهدافشان را تحقق ببخشند! اما وقتی در نظر بگیرید که آنچه در ترس از شکست از آن اجتناب می‌شود همانا شرم است، انگیزه‌ی اجتناب از آن مفهوم می یابد – شرم احساسی است که مردم از آن بیم دارند

با دوستانتون به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *